Funkcjonowanie biura: jak zgodnie z prawem niszczyć dokumenty? Zobacz najlepsze metody

  • 4 maja 2023
  • Bez kategorii
  • 0 Comments
  • admin
Każda firma i każdy urząd w ciągu każdego roku funkcjonowania wytwarza bardzo dużą ilość przeróżnych dokumentów. Część z tych dokumentów musi być przechowywana w archiwum. Są jednak i takie dokumenty, które nie muszą trafić do archiwum. Pojawia się więc pytanie, co się dzieje z tym dokumentami: czy trafiają one do ogólnodostępnego kosza na śmieci, a następnie na wysypisko?

Zgodnie z aktualnymi na terenie naszego kraju aktami prawnymi żadne dokumenty, które nie zostaną przekazane do archiwum nie mogą trafić zwykłego do kosza na śmieci. Każda firma czy urząd przekazują powstałe u nich dokumenty do archiwum. Brakowanie dokumentów oraz niszczenie dokumentów może mieć miejsce wyłącznie w archiwum.

segregatory

Autor: Timm Suess
Źródło: http://www.flickr.com

Dzisiaj na rynku istnieje spora liczba firm, które biorą na siebie obowiązek nie tylko przetrzymywania dokumentów. Firmy te oferują także niszczenie dokumentów. Firmy tego rodzaju niszczą dokumenty w specjalistycznych urządzeniach, a firma, która dostarczyła je do zniszczenia otrzymuje profesjonalnie przygotowany certyfikat , który potwierdza wykonanie usługi. Firmy te oferują również dodatkową usługę, jaką jest brakowanie dokumentów. W ramach tej usługi firma podejmuje się wyszukiwania w firmowym archiwum dokumentacji, która nie musi być już przechowywana a w związku z tym może zostać zniszczona.

Powiązane artykuły – fachowa utylizacja dokumentów

Firmy oferują właścicielom firm naprawdę kompleksowe usługi. W zakres świadczonych przez nie usług wchodzi również utylizacja dokumentów. Proponowana utylizacja dokumentów utylizacja dokumentów przez profesjonalną firmę świadczącą tego typu usługi zaczyna się od odbioru dokumentów z firmy profesjonalnymi, dostosowanymi do przewozu dokumentów pojazdami. Z usług tego rodzaju firm korzystają najczęściej zaskakująco duże firmy, które wytwarzają ogromne ilości dokumentów i nie potrafią poradzić sobie z ich zniszczeniem w małych, zaprojektowanych do użytku biurowego niszczarkach.

Niszczarki biurowe są na ogół zbyt małe, aby mogły uporać się z błyskawicznym zniszczeniem ogromnej ilości dokumentów. Nic więc dziwnego, że firmy mające w swojej ofercie utylizację dokumentacji nie mogą narzekać na zbyt małą liczbę klientów. Bez wątpienia mogą też liczyć, że w przyszłości klientów im nie zabraknie. Na chwilę obecną sądzi się, że takie firmy mają przed sobą naprawdę różową przyszłość.

Zobacz również: bezpieczne brakowanie dokumentów