Opona to taki element samochodu, który wchodzi w kontakt bezpośredni z podłożem. Bezwypadkowa i bezproblemowa jazda dostosowana do danych na drodze warunków, w głównej mierze jest zależna właśnie od jakości oraz wyboru odpowiednich opon. Nad ich wyglądem zazwyczaj się nie zastanawiamy, lecz podstawowa wiedza jest przydatna, zwłaszcza iż każdy element opony oraz sposób jego wykonania decyduje o jej walorach użytkowych.
Autor: iStock
Źródło: iStock
Podstawowe elementy normalnej opony to: bieżnik, osnowa, opasanie oraz stopka. Pierwsza z wymienionych rzeczy bezpośrednio styka się z powierzchnią drogi, jego jakość jest o tyle ważna, iż jest odpowiedzialna za przyczepność z podłożem. W inny sposób zarysowuje się rzeźba bieżnika w każdym z rodzajów opon: te na zimę dobre do jazdy po śniegu i śliskich powierzchniach będą zupełnie inaczej ukształtowane od bieżników w oponach sportowych czy na lato (więcej na hurtopony.pl). Osnową nazywamy warstwy potocznie zwanego kordu, czyli specjalnego włókna, najczęściej wiskozowego albo poliamidowego. Te części układają są w różny sposób w zależności od zastosowania opony. Osnowa jest warstwą , która wzmacnia całość opony.
Kolejnym elementem, także wykonanym z kilku warstw kordu, jest tak zwane opasanie, to specjalistyczny materiał ułożony po obwodzie opony, jego celem jest dodanie sztywności strony czołowej opony oraz zachowanie kształtu tj. zabezpieczenie (sprawdź mercor zabezpieczenie ppoż w naszej ofercie) przed zmianą kształtu pod wpływem sił oddziałowujących na oponę podczas jej użytkowania. Na koniec strona opony, która bezpośrednio przylega do felgi, nazywana jest stopką (). Wykonuje się ją z drutów wzmacniających. Stopka jest elementem o tyle strategicznym, że jest odpowiedzialna za właściwe trzymanie opony na feldze.
Kupno opony do naszego auta zależy oczywiście od wielu czynników. Istotna jest pogoda, wiadomo bowiem, że w zimę nie można przemieszczać się na oponach letnich. Podobnie dobrze jest w lecie wymienić opony z zimowych na letnie. Sporo ludzi tego nie robi twierdząc, iż nie ma po co. A właśnie sprawa jest ważna, bo opony zimowe reagują odmiennie na śnieg, a odwrotnie na rozpaloną od gorąca nawierzchnię. Dużo osób ma również opony na cały rok, ale jednak jest to nienajlepszy pomysł. Jeśli już chcemy powinniśmy zakupić naprawdę trwałe opony tego typu.