Spawalnictwo bardzo często znajduje wykorzystanie w budowlance, gdzie najczęściej jest konieczność łączenia ze sobą metalowych elementów tworzących konstrukcję. Z tego powodu spawanie jest czynnością wiążącą się ze sporą odpowiedzialnością, bowiem na takich spawach często oparta jest całość konstrukcji budynku. Dlatego spawanie objęte jest szeregiem norm, których należy zawsze przestrzegać. Normy te zobowiązują między innymi do wykonywania profesjonalnych badań spawanych powierzchni. Badania takie dokonywane są na różnych poziomach – przed spawaniem, w trakcie i po. Niezwykle istotne jest również badanie spawów po naprawieniu ich.
Badania polegające na obserwowaniu
Badania wizualne > badania wizualne stanowią podstawową formę badań wykorzystywanych w spawalnictwie. Jak sama ich nazwa podpowiada, badania takie polegają na skrupulatnej obserwacji spawu w celu oszacowania jego wytrzymałości i poprawności wykonania. W swojej zasadniczej formie badania tego rodzaju przeprowadzane są z wykorzystaniem nieuzbrojonego oka, wówczas oczywiście niezbędnym warunkiem jest jak najlepszy wzrok przeprowadzającego obserwację (zobacz: działania firmy) Dokonuje się tego także z zastosowaniem narzędzi optycznych takich jak przykładowo różnego rodzaju mikroskopy. Jednym z podstawowych warunków odpowiedniego przeprowadzania badań wizualnych jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia w pomieszczeniu.
Pozostałe badania
Po badaniach wizualnych zwykle przychodzi czas na badania penetracyjne. Badania takie służą do wykazywania ewentualnych otworów i pęknięć w badanym materiale, co znajduje wykorzystanie najczęściej przy powierzchniach spawanych. Do takich badań niezbędne są specjalistyczne przyrządy. Do szczelin w tworzywie wprowadza się specjalne substancje zwane penetrantami. Później usuwa się nadmiar tej substancji z danego materiału. Z wykorzystaniem specjalnego wywoływacza ocenia się liczbę i kształt dziur i pęknięć w tworzywie. W ten sposób można więc na przykład oszacować, czy obecne pęknięcia nie są zagrożeniem dla całości konstrukcji.