Człowiek tworzy domy od najdawniejszych czasów. Kiedyś najbardziej popularnym materiałem, z którego powstawał dom było drewno. Obecnie to cegła jest budulcem naszych domów. Jeśli decydujemy się na dom, musimy być przygotowani na wyczerpującą pracę. Jednak owoc naszych działań wynagrodzi nam cały wysiłek. Przecież każdy chce mieć swój kawałek ziemi, na którym postawi swój wyśniony dom, pośród ogrodu, w którym rosną przecudne kwiaty i dojrzewają latem dorodne warzywa. Jednak zanim ta fantastyczna wizja stanie się rzeczywista, zaczynamy od…
Krok pierwszy: wybór działki
Wybór działki na której postawimy nasz idealny dom, to szalenie ważna kwestia.
W żadnym wypadku nie kierujmy się niską ceną. Zbadajmy położenie działki, jej odległość od infrastruktury, czy chociażby sąsiedztwo z pozostałymi działkami. Dobrze jest kupić działkę, która jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Z jakiego powodu? Ponieważ tylko wtedy wiemy, jakie są zamiary zagospodarowania przestrzeni w naszym otoczeniu.
Krok drugi: projekt domu:
W tym przypadku mamy ogromny wybór. To, na jaki projekt się zdecydujemy zależy tylko od naszych potrzeb a także zasobów finansowych. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż projekt naszego domu powinien spełniać konkretne normy prawne.
Krok trzeci: pozwolenie na budowę
To etap zdecydowanie najbardziej sformalizowany. W tym czasie musimy skupić swe siły na skompletowaniu właściwej dokumentacji, którą przedłożymy w starostwie powiatowym albo w Urzędzie Miasta. Zazwyczaj urzędy służą nam pomocą i na swoich stronach internetowych zamieszczają stosowne informacje i wzory wniosków.
Jeżeli dopełnimy wszelkich koniecznych formalności, to stosunkowo szybko otrzymamy odpowiedź i pozwolenie na budowę.
Jeżeli chcemy wybrać dobrego wykonawcę, możemy wspomóc się Internetem, wpisując przykładowo firma budowlana Kraków. Szybko przekonamy się, jak duży wybór mamy w tym zakresie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji spotkajmy się z wykonawcą, zapytajmy o referencje.
Krok piąty: realizacja
Kiedy roboty budowlane pójdą w ruch, pamiętaj o jednej niezmiernie istotnej rzeczy: wyborze dachu, który jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych domu.
W dzisiejszych czasach niezmiernie popularne są projekty domów z dachem kopertowym. Jaka jest geneza tej nazwy? Nazwa odwzorowuje pochylone części dachu, które są ze sobą w zaplanowany sposób połączone. () Dach kopertowy jest wyprofilowany w taki sposób, aby ułatwić odpływ śniegu i deszczu. Jeżeli chcesz dobrze sprawdzić, jak wygląda dach kopertowy możesz wspomóc się Internetem, wpisując przykładowo: projekty domów z dachem kopertowym.
Drugim równie znanym rodzajem dachu jest dach dwuspadowy, nazywany także dachem dwupołaciowym, szczytowym lub wabi sabi tapeta siodłowym. To, co charakteryzuje ten typ dachu to trójkątne ściany boczne. Jeśli zaciekawił Cię taki dach i chcesz zapoznać się dokładnie z tym projektem, także możesz skorzystać z Internetu i wpisać projekty domów z dachem dwuspadowym.