Jak wydać pracę naukową?

  • 15 lutego 2023
  • Bez kategorii
  • 0 Comments
  • M.B

książki

Książka która leży w zakurzonej szafce nie ma racji bytu. Kluczowa jest jej bytowanie na rynku i dostępność dla czytelników.

Wiele osób pisze do szuflady – zaczynając od wierszy, poprzez felietony, na poważnych artykułach kończąc. Jeśli tym, co spędza nam sen z powiek, jest wydanie pracy naukowej, warto zwrócić się do wydawnictw oraz magazynów branżowych i serwisów. Pamiętajmy, że dzisiejsza Na Technology daje nam sporo możliwości, jeśli chodzi o opublikowanie pracy.

Zdobycie dorobku naukowego trwa co najmniej kilka lat. Liczą się jedynie dobrze punktowane prace w pismach i recenzowane publikacje książkowe. Wobec aktualnej stagnacji związanej z finansowaniem nauki polskiej, zmianie winien ulec sposób publikowania prac akademickich. Poważna publikacja nie musi być bez wyrazu i wyglądać nieestetycznie. Obecnie całkiem sporo wydawnictw oferuje wysoką jakość redakcji, typografii a także projektów graficznych. Wydawnictwo naukowe zajmuje się wszystkimi czynnościami procesu wydawniczego albo pojedynczymi etapami: redakcją, korektą, składem, projektowaniem graficznym, przygotowaniem materiału ilustracyjnego, fotografią, doborem papieru oraz drukiem. Dość często zostaje przygotowana także publikacja doktoratu w formie książki elektronicznej. Przy wydaniu książki skierujmy uwagę także na okładkę, gdyż jest to pierwsza rzecz, która przyciąga wzrok czytelnika. Czasy brzydkich okładek odeszły do lamusa, dzisiaj publikacje naukowe muszą charakteryzować się zarówno walorami merytorycznymi, jak i ciekawym wyglądem.

prawo - książki

Wydanie pracy naukowej w formie artykułu jest możliwe również dzięki pismom i gazetom, które zajmują się konkretną tematyką i byłyby zainteresowane dobrym tekstem, który przyciągnie uwagę ich czytelników. Innym sposobem jest oczywiście wydanie tekstu przez internet, na stronach tematycznych, które chętnie przyjmują wszelkie nowe artykuły i zamieszczają je u siebie. Sieć, to doskonała szansa dla studentów na opublikowanie swojej pracy, gdyż wydawnictwa publikujące książki i magazyny naukowe, najczęściej zainteresowane są pracami osób z tytułem uczelni wyższej. Dlatego, jeśli znamy się na jakimś temacie i tworzymy ciekawe materiały naukowe, to warto napisać do gazet lub portali, które się tym tematem zajmują. Jeśli artykuł im się spodoba, istnieje szansa na jego opublikowanie. W ten sposób będziemy mogli poszczycić się opublikowanym artykułem przez ukończeniem studiów, a może to też być zalążek przyszłej pracy naukowej.