Co robi laryngolog, jakie badania i zabiegi realizuje on podczas swojej pracy.

Ciągłe problemy z zatokami, bolące uszy czy podrażnienie krtani przeważnie powinny skłonić do szukania wsparcia u jakiegoś lekarza. Na początku idzie się do internisty, który w większości przypadków zapisze jakieś leki i jego porada pomoże w pozbyciu się choroby.

natura
Jednak przy bardziej poważnych dolegliwościach może być konieczne wybranie się do specjalisty, jakim w tym przypadku jest laryngolog. Generalnie otolaryngologia jest dziedziną medycyny, która się zajmuje diagnozą i leczeniem różnych chorób narządów znajdujących się w obrębie szyi i głowy (otolaryngologia). Zaliczają się do nich na przykład zatoki, nos i uszy, lecz również krtań, przełyk i tchawica. Co ważne, lekarze z tą specjalizacją niejednokrotnie zajmują się zaburzeniami niektórych zmysłów, na przykład węchu czy słuchu.
Lekarz endokrynolog

Autor: COM SALUD Agencia de comunicación
Źródło: http://www.flickr.com
Do diagnozowania laryngolodzy mają do wyboru szereg różnych metod, które pozwalają na dokładne określenie przyczyn choroby. Lecz z podstawowych i bardzo często wykonywanych jest rentgen głowy, który pozwala na szczegółowe zbadanie ułożenia kości czaszki i stanu zatok. Jeśli będzie taka potrzeba laryngolog może także skierować pacjenta na wykonanie tomografii komputerowej.

Zwolennikom dokładnej informacji zalecam tę stronę (www.logicpower.pl/), ponieważ nie dość, że traktuje on o podobnej kwestii, to wykonuje to też w niezwykle zajmujący sposób. Kliknij i zobacz!

Laryngolodzy podczas swojej pracy robią różne operacje i zabiegi. Często jest to punkcja, czyli pozbycie się zalegającej w zatokach wydzieliny, u małych dzieci natomiast popularne jest także usuwanie migdałków Poznań (zabiegi PCO).

W przypadku poważniejszych problemów z zatokami może być potrzeba ich dokładniejszego oczyszczenia, a osobom które mają kłopoty z oddychaniem często wykonuje się prostowanie przegrodę.