Czym jest cięcie tlenem? Jakie typy gazów do tego możemy wykorzystać? Czy to się opłaca?

  • 19 czerwca 2023
  • Bez kategorii
  • 0 Comments
  • admin
Cięcie jest procesem rozdzielania materiału na całej jej grubości, określa ją oznaczona linia podziału, jaka najczęściej jest prostopadła do powierzchni wycinanego przedmiotu. Istnieje dość dużo czynników decydujących o wyborze procesu cięcia. Należy oczywiście wziąć pod uwagę rodzaj oraz grubość wycinanego materiału. Bez tego tak naprawdę nie można zdefiniować, jaki oczekujemy efekt naszej pracy. Identycznie jest z długością czy kształtem linii cięcia. To wszystko składa się na wymagania dotyczące jakości ciętych krawędzi, na jakie bacznie trzeba zwracać uwagę. Obowiązkowo także sprawdźmy możliwości produkcyjne, a także koszty procesu, bo przecież nie chcielibyśmy przepłacać.

Blacha

Autor: Paul Joseph
Źródło: http://www.flickr.com
Są charakterystyczne sposoby cięcia blachy, bardzo dobrą i polecaną jest cięcie tlenem – polecana strona www. O co w niej chodzi? Polega ona na doprowadzeniu metalu w obszarze cięcia do temperatury zapłonu, powyżej takiej wartości zachodzą reakcje egzotermiczne tlenu z żelazem. Proces cięcia tlenem możemy dokonywać ręcznie albo w sposób zmechanizowany w różnych pozycjach, także w ciężko osiągalnych miejscach. Najistotniejszym elementem urządzenia do cięcia tlenem jest palnik. Jego zadanie to jest stworzenie płomienia podgrzewającego, a jesteśmy w stanie to osiągnąć przez zmniejszane gazu palnego oraz tlenu we właściwej proporcji oraz zaprowadzić do miejsca cięcia koncentrycznego strumienia tlenu tnącego.

Arkusz blachy

Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com
Gazy stosowane do wycinania tlenem to acetylen oraz propan. Acetylen jest wykorzystywany jako gaz kotły gazowe szczecin palny, bo posiada najbardziej wysoką temperaturę płomienia. Płomień ten jest krótki o jasnym wewnętrznym stożku i najwyższej wartości temperaturowe przy jego końcu. Przez wymianę natężenia przepływu tlenu oraz acetylenu można uzyskać płomień nawęglający, gdzie znajduje się nadmiar acetylenu, ulteniający, w przewadze tlenu i neutralny. Propan zaś wydziela najwięcej ciepła na zewnątrz płomienia, ale jednakowoż posiada niższą temperaturę niż płomień acetylenowy. Propan jest tańszy od acetylenu, ponadto nie musi być przechowywany w specjalnych butlach. Propan najkorzystniej się nadaje do cięcia grubych płyt, których grubość wynosi od 100 do 300 milimetrów. Rzeczywiście więc należy skorzystać z tego sposobu cięcia, bo oferuje on przede wszystkim efektywność i w miarę dobre koszty całego procesu. A to przecież najbardziej ważne.