Fachowa obróbka metali – najlepsze sposoby

  • 28 kwietnia 2023
  • Bez kategorii
  • 0 Comments
  • admin
Jeżeli jesteś osobą, która z jakiegoś powodu pracuje z tworzywami metalowymi, zapewne często musisz je poprzecinać. Tworząc awangardową rzeźbę z blachy z odzysku, nie zawsze jako plastyk orientujesz się w najskuteczniejszych metodach. Z drugiej strony zlecenie zrobienia tego osobie trzeciej, może okazać się błędem, gdyż może ona nie wykroić nam tego we właściwy sposób. Mamy dwa innowacyjne sposoby: cięcie laserem bądź wycinanie wodą – które z nich jest najskuteczniejsze i najbardziej ekonomiczne?

obróbka metalu

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Jeżeli kwestia dbania o środowisko jest ci znana, słuszniej skorzystać z metody wodnej. Wszystkie tworzywa tam stosowane, nakrętki nierdzewne (BTH IMPORT STAL Spółka z o.o.) bądź pompy, są zdatne kilkukrotnego użycia, a sama woda cyrkuluje niczym w fontannie. Dodatkowo, tego typu piła potrzebuje bardzo mało prądu. Personę dbającą o porządek również uraduje fakt, że wycinanie wodą nie generuje żadnych odpadów -nie będziesz zmuszony usuwać żadnych wiórów czy pyłów. Dodatkowo, kupując artykuł u producenta, otrzymamy nakrętki nierdzewne w gratisie. Obiekt przecięty za pomocą strumienia wody, nie potrzebuje żadnego wykańczania. Krawędzie są niezwykle gładkie, nic nie musimy szlifować. Niestety, zarówno ceny samej maszyny uszczelnienia szczotkowe jak i jej użytkowanie do tanich nie należą, zważywszy, że jest to zupełnie nowy produkt na rynku – BTH IMPORT STAL.

Jeżeli pragniesz pracować się z cienkim tworzywem metalowym, cięcie laserem będzie optymalne (BTH IMPORT STAL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością). Frezarka poradzi sobie bez kłopotu z każdym cienkim tworem, zarówno stalowym jak i aluminiowym. Dodatkowo, maszynę używaną możemy zakupić już za parę set złotych, a sam koszt eksploatacji jest niewielki. Tutaj niestety urywa się lista walorów cięcia laserem. Typowa frezarka nie jest w mocy poradzić sobie z materiałem grubszym niż kilkanaście centymetrów, niezbędny byłby do tego bardziej zaawansowany sprzęt, który do najtańszych nie należy. Poza tym, materiał wycięty należy następnie zeszlifować, bowiem powierzchnie są mocno poszarpane. Dodatkowo używając lasera, dobrze posiadać podstawową znajomość bezpieczeństwa i higieny pracy, gdyż w przeciwnym razie możemy zrobić krzywdę sobie, lub osobom w naszym otoczeniu.

cięcie wodą

Autor: Peter Alfred Hess
Źródło: http://www.flickr.com
Najistotniejszym pytaniem, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć w trakcie dokonywania wyboru, jest to jakie finanse chcemy wygospodarować na zakup specjalistycznego sprzętu. Jeśli niewielkie, polecana będzie frezarka. Jeśli chcemy zainwestować więcej pieniędzy, wycinanie wodą będzie znacznie mądrzejszy wyborem.