Jak dokładnie są nagrywane muzyczne utwory, podstawowe wyposażenie profesjonalnego studia nagraniowego.

  • 19 czerwca 2023
  • Bez kategorii
  • 0 Comments
  • admin
Muzyka jest z nami na każdym kroku, w praktyce obecna jest ona w zasadzie wszędzie. Można zresztą przyjrzeć się spacerującym obok ludziom, duża ich grupa będzie miała na głowie słuchawki i słucha jakiś piosenek. Muzyka używana jest także komercyjnie, na przykład w spotach promocyjnych oraz reklamowych.

L

Lecz o ile wszyscy muzyki słuchają, to mało kto tak naprawdę ma świadomość, jak muzykę się tworzy do postaci, jaką można usłyszeć w radiu czy odtwarzaczu MP3. Okazuje się, że ogromna większość muzycznych utworów powstaje w profesjonalnych nagraniowych studiach, to znaczy w odpowiedni sposób wyposażonych miejscach, w których się je nagrywa. Tu wiele osób przypomni sobie wielki stół z ogromną ilością pokręteł a także muzyków w ogromnymi słuchawkami na głowach, grających swój utwór. I rzeczywiście właśnie tak wygląda studio nagrań, choć w tych prawdziwych może być dużo więcej sprzętu oraz personelu obsługującego. I jest to naprawdę profesjonalny sprzęt, dzięki któremu nagrywać się da ścieżki dźwiękowe z najwyższą jakością.

Profesjonalne studia nagrań złożone jest z paru pomieszczeń. Najważniejszym z nich jest reżyserka, w niej właśnie zamontowane są wszystkie sprzęty do nagrywania, miksowania i obróbki dźwięku. Będą to przede wszystkim do nich mikrofony, rejestratory, equalizery, miksery oraz wzmacniacze, każde jest obsługiwane przez zespół doświadczonych specjalistów. Kolejnym niezwykle ważnym pomieszczeniem jest sala nagrań.

Musi być ona dobrze odseparowana od otoczenia, dzięki czemu dźwięki pochodzące z otoczenia nie będą przeszkadzać muzykom, najczęściej izolacja (mata ceramiczna) jej obejmuje nie tylko ściany ale również podłogę i sufit. W profesjonalnych studiach nagrań reżyserka będzie oddzielona od sali nagrań oknem, dzięki czemu głos przedostaje się przede wszystkim do sprzętu nagrywającego a nie rozchodzi się po pomieszczeniu. Jeżeli zagwarantuje się to wszystko, to na pewno wszystkie albumy i single z Fabryki Dźwiękuff będą odpowiednio nagrane, a muzycy, jacy skorzystają z tego właśnie studia będą w pełni zadowoleni ze współpracy.