Jak dowodzą badania dzieci najchętniej i najwięcej uczą się właśnie dzięki zabawie

  • 3 lipca 2023
  • Bez kategorii
  • 0 Comments
  • admin
Wakacje, to upragniona przez wszystkich pora roku, szczególnie przez najmłodszych, którzy uwielbiają spędzać całe dnie na zewnątrz, na zabawie z rówieśnikami. A zabawa ta może być naprawdę wspaniała, wszystko jednak zależy od tego jak zorganizujemy maluchom wolny czas.

Niemowlak i jego zabawki

Autor: Donnie Ray Jones
Źródło: http://www.flickr.com
Kłopot może pojawić się wówczas, kiedy pogoda nie sprzyja i muszą one przebywać całymi dniami w domu. Jednak stosownie dobrane gry i zabawy sprawią, że i wówczas nasze pociechy nie będą narzekały. Najmłodsi uwielbiają przede wszystkim te zabawy, które przypominają im życie dorosłych. Dlatego na przykład odkurzacz zabawka to świetny pomysł, by dzieci mogły zorganizować sobie zabawę w sklep i sprzedawanie rozmaitych produktów. Zabawę tą preferują przede wszystkim dziewczynki, z kolei chłopcy lubią zabawę w „męskie” zawody.

Jeśli nie jesteś pewien, czy umieszczone na tej witrynie wiadomości są dość rzetelne, to zobacz źródło (https://www.creatio.edu.pl/wesolych-swiat/), które użyto do napisania tego artykułu.

Piła dla dzieci będzie zatem dobrym zakupem, gdy będą chcieli wykreować dziecięcy zakład stolarski, z kolei jeśli będą chcieli pobawić się w zakład samochodowy, warto kupić skrzynkę z mini narzędziami.

Poza zabawą w „zawody” dorosłych (zobacz), maluchy kochają także gry i zabawy grupowe, w których mogą ze sobą rywalizować. Zabawa w ganianego, chowanego, czy atrakcyjne zabawy z piłką, to wyłącznie przykłady rozrywek, nad jakimi dzieci mogą spędzić sporą ilość godzin codziennie. Kiedy na dworze jest pochmurnie, spiszą się z kolei planszówki, w których można zwyciężyć nad innymi uczestnikami i coś wygrać.

Klocki drewniane, zabawki

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Najmłodsi uwielbiają spędzać wolne chwile z rówieśnikami, jednak nie zapominajmy również, że uwielbiają spędzać czas także z rodzicami, zwłaszcza, gdy ci na co dzień są zabiegani i nie mają dla swoich pociech zbyt dużo czasu. Rodzice niekiedy unikają zabaw z najmłodszymi, uważając, że są na to za starzy albo zakładając, że maluchy powinny się bawić jedynie z rówieśnikami. Nie jest to oczywiście słuszne podejście – w tym miejscu przyjdą z pomocą zabawki edukacyjne. Zabawy z najmłodszymi to świetny sposób na pogłębienie z nimi relacji, na rozeznanie się w ich potrzebach i tego jak zachowują się w konkretnych sytuacjach. Rodzice mogą dzięki temu lepiej je wychowywać, naprostowywać zachowania, tłumaczyć i wyjaśniać, tym bardziej, że jak mówią badania dzieci najchętniej i najwięcej uczą się właśnie dzięki zabawie. Wykorzystajmy to.