Jak poprawnie zachować się gdy jestem obserwatorem wypadku i życie poszkodowanego jest zagrożone

  • 25 czerwca 2023
  • Bez kategorii
  • 0 Comments
  • admin
Niefortunnie czasami jesteśmy obserwatorami niebezpiecznego wypadku podczas, którego ktoś odnosi obrażenia. Brak reakcji wśród obserwatorów jest nie tylko niemoralny ale także niezgodny z prawem. W efekcie każda osoba musi posiadać rzetelną wiedzę na temat tego jak należy zareagować w takiej sytuacji. Pierwszym i najistotniejszym etapem aby pierwsza pomoc przedmedyczna przebiegła prawidłowo jest dowiedzenie się czy nic nam nie grozi. Przy wypadkach komunikacyjnych bardzo groźne może być spotkanie ognia i benzyny, uszkodzona trakcja wysokiego napięcia, a także ruch samochodowy.

wypadek

Autor: osseous
Źródło: http://www.flickr.com
Niezależnie od tego czy istnieje sposobność dostania się do potrzebującego czy jej nie ma należy natychmiast wezwać pomoc. W obecnych czasach praktycznie każdy ma przy sobie telefon komórkowy, w przypadku kiedy nie ma karty sim w środku można zadzwonić pod numer alarmowy 112 – zwracam uwagę, że należy wtedy spokojnie udzielić wszystkich wymaganych informacji dyspozytorowi. Istnieje możliwość, że na tym etapie, dyspozytor wyda konkretne zalecenia, dokładne stosowanie się do nich może uratować życie.

Następną czynnością podczas udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej jest zbadanie stanu poszkodowanego, liczy się wtedy wszystko od naszego subiektywnego wrażenia do tego o czym informuje ofiara wypadku. Jeżeli osoba jest przytomna należy wypytać o wszelkie dolegliwości.

Jeśli interesują Cię interesujące informacje i poszukujesz ich na dany temat, kliknij w nasz link (http://www.ctlgroup.pl/transport/transport-czesci-samochodowych). Tam wyszukasz wymagane informacje.

() Kolejnym istotnym krokiem aby pierwsza pomoc przedmedyczna była udzielona poprawnie jest zdobycie relacji o zażywanych przez poszkodowanego lekach, środkach odurzających, alergiach, chorobach oraz czy pamięta wypadek (dowiedz się więcej na CzarMed). Wszystkie z tych informacji ma bardzo ważne znaczenie dla pracowników pogotowia ratunkowego. Ważnym etapem udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej jest opatrzenie ran.

Należy pamiętać o tym aby wykonać to w rękawiczkach – bez nich niebezpiecznym jest dotykanie poszkodowanego. Następnie w miejscach ran należy przyłożyć jałowe opatrunki. W przypadku poparzeń zabezpieczyć ranę w taki sposób aby nie było nastawione na żadne bodźce drażniące ale nie należy dotykać, opatrywać ani używać żadnych środków. Lekarze wskazują także, że jest zakazane usuwanie ciał obcych z organizmu poszkodowanego. W przypadku złamań, o ile to wykonalne, trzeba przywiązać ze sobą dwa sąsiednie stawy (np. związać ze sobą dwie nogi w kolanach). Jeżeli ofiara nie daje oznak życia należy przejść do masażu serca oraz co ważne nie jest wskazane stosowanie sztucznego oddychania. Masaż serca wykonywać do momentu przyjazdu karetki. Pierwsza pomoc przedmedyczna niejednokrotnie ocaliła komuś życie.