Jak rozliczyć delegację i co pożądane byłoby wiedzieć o raporcie RMUA i podatku od artykułów oraz usług

Jeśli jako chlebodawca wysyłamy pracownika w podróż, na pewno powinniśmy wiedzieć, jak na przykład wygląda rozliczenie delegacji. W końcu wyjazd na delegację wiąże się z rozlicznymi kosztami, takimi jak na przykład wyżywienie, noclegi czy transport. Wskazane jest wiedzieć, iż za termin podróży pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę. Jeśli na własną rękę aranżuje on sobie nocleg, transport czy wyżywienie, także ma obowiązek pozyskać za to zwrot.

własna firma

Autor: WKÖ E-Center
Źródło: http://www.flickr.com

Każdymi kosztami jest obciążony chlebodawca, bowiem to on decyduje o pełnieniu obowiązków zawodowych poza miejscem albo miejscowością pracy – . Jeżeli chodzi o należności powiązane z dietą, to dziś dieta dla pracownika w podróży wynosi 30zł za dobę. Jest ona liczona od terminu zaczęcia podróży do terminu jej zakończenia i powrotu do normalnego trybu pracy. Pracodawca ma obowiązek również zapewnić środek transportu bądź zwrócić pracownikowi finanse za przejazd, niezależnie od tego czy jedzie on pociągiem lub własnym wozem (wtenczas odbiera zwrot za paliwo). Wypada jednak pomnieć, iż jeżeli na osobistą rękę organizujemy sobie transport program dla spedycji – firetms bądź nocleg, to koniecznie musimy przedstawić potem chlebodawcy rachunki za te usługi. Jedynie wtedy będzie posiadał bazę do zwrócenia kosztów. Rmua to dokument, który jest wystawiany poprzez ZUS. Oddany jest dla jednostki ubezpieczonej, jest on wręczany wszelkiego miesiąca przez płatnika składek. Formularz ten zawiera znaczące informacje, takie jak prawa do świadczeń lub potwierdzenie objęcia ubezpieczeniem – podatek vat od towarów i usług.

delegacja

Autor: Prayitno / Thank you for visiting ! (3 millions )
Źródło: http://www.flickr.com

Bardzo ważkie jest to, aby raport RMUA był dawany co miesiąc, w właściwym terminie, jakiego nie wypada przekraczać – Rmua. Podatek od towarów i usług pozostał wprowadzony w Polsce poprzez ustawę z 8 stycznia 1993 roku. Jest to podatek, który pobierany jest za wszelkim razem, gdy przebiega obrót artykułami albo usługami. Takiemu opodatkowaniu podlega między innymi eksport oraz import artykułów, odpłatna dostawa artykułów, oraz także wewnątrzwspólnotowa dostawa artykułów lub wydanie produktów w oparciu o leasing.