Jak się dzisiaj drukuje?

  • 13 czerwca 2023
  • Bez kategorii
  • 0 Comments
  • admin
Obecnie w poligrafii można wskazać dwa elementarne rodzaje druku:
– drukowanie mechaniczne – nazywane analogowym,
– drukowanie elektroniczne – druk cyfrowy.
Obie formy są często stosowane i w zależności od pożądanego efektu końcowego można stosować wybraną technikę.

Epson Stylus Photo R3000

Autor: Epson
Źródło: Epson

Drukowanie analogowe to cztery różne techniki:
– druk płaski,
– drukowanie wklęsłe,
– drukowanie wypukłe,
– sitodruk.
Wyżej wymienione sposoby łączy konieczność zrobienia form drukowych, za pomocą których przenosi się farbę drukarską na podłoże.

Przykładem drukowania płaskiego jest druk offsetowy. Druk z wykorzystaniem tej techniki polega na przenoszeniu farby z formy drukarskiej na podłoże dzięki właściwościom fizyczno-chemicznym elementów drukujących i elementów niedrukujących formy drukarskiej. Elementy niedrukujące charakteryzują się niską adhezją w zawiązku z czym nie przenoszą farby. Farba drukarska przenoszona jest na podłoże z elementów drukujących przy pomocy cylindra offsetowego. W tym przypadku uzyskać można najmniejszą grubość warstwy farby na papierze.
Wśród urządzeń offsetowych wymienić można dwa typy maszyn: zwojowe i arkuszowe.

W technice drukowania wklęsłego forma drukarska posiada elementy drukujące umieszczone niżej niż elementy niedrukujące. Farba drukowa jest nakładana na formę drukarską później za pomocą specjalnego noża – rakla – jest ona zbierana z elementów niedrukujących a następnie przenoszona bezpośrednio na podłoże. Wśród sposobów drukowania wklęsłego należy wyróżnić:
– rotograwiurę (kosztowna technika, używana głównie do zleceń wysokonakładowych, druku barwnych ilustracji lub wyrobów dekoracyjnych),
– starodruk (technika wykorzystywana do wytwarzania papierów wartościowych oraz banknotów),
– tampodruk (używany do nadruku na powierzchniach nieregularnych , np. breloków.

W druku wypukłym elementy drukujące w formie drukowej są umieszczone powyżej elementów niedrukujących. Farba drukarska jest nakładana tylko na elementy drukujące po czym przenoszona jest na podłoże. W druku wypukłym można wymienić:
– typografię – technika głównie stosowana w latach 60-tych; obecnie zdecydowanie mniej popularna,
– fleksografia – technika stosowana głównie do zadruku opakowań.

Sitodruk to forma druku, w której wykorzystywana jest forma drukarska w postaci siatki z otworami, z których część oczek jest zakryta (miejsca niedrukujące). Przez otwory niezakryte farba (zobacz: farba złota do metalu) jest przeciskana za pomocą rakla i przenoszona na podłoże. Sitodruk jest metodą bardzo prostą, nie posiadającą ograniczeń formatowych. Głównie wykorzystywany jest w przypadku wydruku niskich nakładów.

Więcej ciekawostek na temat technik druku znajdziesz w witrynie DrukarniaKiD.pl – drukarnia we Wrocławiu, ul. Sołtysowicka 26A. Zapraszamy!

Zobacz świetną ofertę w miejscu:
Drukarnia Kid