Jeżeli podróż się wydłuży mamy prawo do …

  • 21 czerwca 2023
  • Bez kategorii
  • 0 Comments
  • admin
Dziś mamy coraz to więcej opcji podróżowania po krajach Wspólnoty Europejskiej i globie. Od wynalezienia kolei oraz samolotu Ziemia bardzo się skurczyła – można w niedługim czasie dostać się prawie wszędzie, nie tylko wewnątrz swojego państwa, ale także poza jego krańcami. Eskapada na piwo do Pragi lub randka we Francji jest aktualnie czymś dostępnym – starczy stosownie wcześnie opracować naszą podróż oraz wybrać najkorzystniejszy środek transportu.

Lotnisko

Autor: Benson Kua
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy posiadamy trochę większą rezerwę gotówki (dla przykładu dostaliśmy gratyfikację za podpisanie umowy) i – dajmy na to – zdecydowaliśmy wyjechać do Francji z przyjaciółką z pracy żeby się jej oświadczyć – nic nie stoi na przeszkodzie aby spełnić swoje marzenie. Wystarczy do tego laptop, troszkę czasu, kalkulator i już.

Naturalnie wybierając się na podobny wypad najlepiej przedtem się ochronić przed nieprzewidzianymi wypadkami losowymi, więc wymagane będzie ubezpieczenie podróżne jakie w przypadku kłopotów w obcym państwie. Będziemy mieli wówczas możność choćby skorzystania z miejscowej służby zdrowia lub dostaniemy środki na przejazd do kraju. Poza prawami jakie przynosi nam ubezpieczenie mamy w pewnych warunkach prawo do poniektórych świadczeń. W przypadku lotu samolotem mogą się przydarzyć rozmaite rzeczy, przykładowo pogoda może się na tyle zepsuć, że lot zostanie opóźniony albo anulowany – przejdź do portalu Skylegal.

Spóźniony samolot

Autor: Rob Faulkner
Źródło: http://www.flickr.com
Wtenczas co do zasady mamy prawo do opieki przewoźnika. W ramach tego obowiązku prawa pasażera (zobacz koniecznie) można podzielić na 2 grupy: świadczenia bezpłatne oraz zadośćuczynienie za opóźniony lot. Do pierwszej podgrupy należy obowiązek przekazania pasażerom posiłków i napitków (o ile opóźnienie będzie większe aniżeli dwie godziny). Na prawa pasażera ma wpływ również odległość na którą wykupiony był lot – im mniejsza odległość, tym dłuższy czas po którym przypada nam odszkodowanie (odszkodowania piotrków trybunalski) za opóźniony lot.

Jeżeli kolejny możliwy lot wypadnie kolejnego dnia albo później, przewoźnik jest zobowiązany zapewnić nam też bezpłatny nocleg lub bez opłaty przekształcić nasz plan lotu. Rozporządzenia te narzucone są przez WE dzięki czemu obowiązują wszystkich przewoźników działających na jej terenie.