Na które rzeczy dobrze jest zwrócić uwagę w czasie wybierania opon? Które rzeczy są najważniejsze?

  • 21 stycznia 2023
  • Bez kategorii
  • 0 Comments
  • admin
Każdy samochód posiada właściwie dobrany rozmiar opon, które są najwydajniejsze oraz sprawdzają się najlepiej. Wybór opon oczywiście powiązany jest z rodzajem auta, jego mocą oraz rokiem produkcji. Przede wszystkim nie powinniśmy zakładać opon mniejszych aniżeli fabryczne, zaś montaż opon o większym rozmiarze jest dopuszczalny, lecz musimy kierować się określonymi zasadami. O jakich rzeczach również trzeba wiedzieć?

opony

Źródło: pixabay

Możliwe rozmiary zamienne opon w danym aucie są wymienione w instrukcji pojazdu lub w specjalistycznych katalogach. Aby dobrze dopasować inny rozmiar niż ten polecany, niezbędne są informacje odnośnie wielkości felgi, typu auta czy silnika. Opona powinna mieć także tę samą strukturę, może być radialna albo diagonalna. Ważne jednak, by posiadała taki sam indeks szybkości oraz nośności. Rozmiar podany jest na boku opony. () Jeśli pojawią się wątpliwości czy jest odpowiedni, musimy się upewnić w instrukcji samochodu. By wybrać właściwą oponę musimy odpowiedzieć sobie na parę pytań – polecamy stronę. Co istotne, bardzo ważny jest styl naszej jazdy, to oznacza, czy jeździmy spokojnie czy też raczej sportowo? Dokąd jeździmy? Czy jeździmy po mieście, a może w dalekie trasy? Czy te dalekie trasy prowadzą po spokojnych drogach czy też górzystych ścieżkach?

opony

Autor: Levente
Źródło: http://www.flickr.com

Warto również się zastanowić, na czym nam właściwie zależy? Czy w większym stopniu na tym, żeby miały doskonałą przyczepność na suchszej nawierzchni oraz lepiej spisywały się na mokrym podłożu? Zależy nam na lepszym przebiegu czy małym zużyciu paliwa? W 2012 roku zostały wprowadzone etykietki na oponach, którą mówią nam o efektywności paliwowej, jak również przyczepności na mokrej nawierzchni i natężeniu hałasu.Jeśli ważne są dla nas powyższe kryteria to dobrą oponą będzie dla nas taka ze znakiem A, zaś w przypadku poziomu hałasu z najmniejszą liczbą porównując do opon z tym samym rozmiarem. Niesamowicie ważne przy wyborze opony jest bezpieczeństwo. Nie ma sensu decydować się na opony użytkowane wcześniej, jakie nie wiadomo skąd pochodzą.

Nie zapominaj – ciągle bądź zorientowany (https://koneser.eu/). Wobec tego zachęcamy Cię do przejrzenia nowego tekstu, który jest pod wskazany linkiem. Nie rozczarujesz się!

Mogło być tak, iż tego typu opony były używane na kilku różnych autach i to przez ileś sezonów.