Powrót do obyczajów szlacheckich w budownictwie coraz bardziej widoczne

  • 14 lutego 2023
  • Bez kategorii
  • 0 Comments
  • admin
Powracanie do sarmackiej kultury, nawiązywanie do naszej tradycji ludowej w naszych czasach jest coraz bardziej widoczne i co ciekawe przyjmowane pozytywnie przez młodzież polską. Widoczne jest to także w budownictwie. Jednak głęboko w podświadomości Polaków żyje chęć mieszkania w dworku rodem z Pana Tadeusza, posiadać dookoła posesji posadzone drzewa i czuć się Polakiem.

Czy również należycie do tej społeczności polskiej, która pragnie powrócić na wieś do swojego dworku? Może nie jest to wykonalne, żeby przenieść się poza miasto, z tego powodu że mamy pracę, liczne obowiązki, lecz wykończenie domu na wzór dworu szlacheckiego – to można osiągnąć. Najważniejsze są detale, które tchną „ducha polskości” w mury domu. Dworki kiedyś były bielone, Ty możesz zastosować białą farbę do elewacji, jest ona matowa, toteż do złudzenia wygląda jak bielone mury. dach winien być dwuspadzisty, przykryty kamionkowymi dachówkami, które niestety nie są wytrzymałe na wszelkie warunki pogodowe ani nie są tanie, jednakże jednej rzeczy nie można im odebrać – ich piękna. Przejdźmy do okien, dokładnie one nadadzą tego sarmackiego „smaczku”, jak na złość będzie to droga inwestycja (RK Styl Świdnica). Powinny być one wykonane z drewna, ręcznie rzeźbione wraz z okiennicami, malowane w ludowe wzory florystyczne. Jeśli zależy Ci na jakości wykonania – okna drewniane dolny śląsk, a dokładnie Świdnica to miasto, gdzie wytwarzane są do dziś piękne ręcznie rzeźbione okna.
brama

Autor: lavilleautady
Źródło: flickr.com
Jak wiadomo, polscy szlachcice znani byli ze swej gościnności, ponieważ jak to mówili: „Gość w dom, Bóg w dom”, a jaki element „zaprasza”, żeby wejść do naszego domu? Brama wjazdowa (RK Styl Radziemski). Ona także musi zostać zrobiona z drewna, ale swoim wyglądem ma ona zachęcać do wejścia do nas, dlatego nie może być to ogromny element. Jeśli chodzi o bramy świdnica, jak już napisaliśmy jest właściwym miastem, w jakim od lat rzemieślnicy tworzą prawdziwe cuda z drewna.

Życie w domku szlacheckim wyzwala w Polaku pewnego rodzaju poczucie wolności od wszelkich trosk, daje „zatopić się” w naturze oraz prawdziwie odpocząć nawet po najbardziej męczącym dniu.

Zaglądnij na naszą witrynę. Tam czekają na Ciebie następne niezwykle zajmujące opisy. Robimy dla Was dalsze szczegóły i będziemy zobowiązani, jeżeli je oglądniecie.

Chyba to właśnie sprawie, iż pragniemy powrócić do polskiej tradycji.