Umiejętność tworzenia sieci znajomości

Zdolność komponowania sieci kontaktów ma możliwość okazać się sporym akceleratorem dla osiągnięcia zamierzeń. Jest także idealną okazją do poszerzania własnej strefy komfortu. Poznawanie osób z rozmaitych branż uzupełni ogólną wiedzę i będzie reprezentatywnym szkoleniem umiejętności interpersonalnych.

Networking to przebieg konstruowania kontaktów i utrzymywania relacji z osobnikami z najbliższego środowiska, grona zawodowe, przyjacielskie, grupy społecznościowe, fora dyskusyjne, kursy, sympozja, znajomi, rodzina, kontakty zdobywane w trakcie edukacji. By skutecznie konstruować własną sieć kontaktów, trzeba mieć na uwadze, że jest to proces długofalowy, opierający się na obustronnym zaufaniu, dbaniu o związki przez metodyczny kontakt, także użyczaniu obustronnego wsparcia. Networking to coś więcej niż kilkaset połączeń w telefonie i o wiele więcej aniżeli martwa obecność na portalu społecznościowym. Jest to budowanie siatki kontaktów, to jeden z najskuteczniejszych metod budowania biznesu bądź rozkręcania kariery zawodowej. Najwięcej posad udaje się odszukać właśnie dzięki sieci kontaktów.

Networking w największym stopniu przydaje się w biznesie, podczas szukania partnerów biznesowych, pracujących, lub klientów. Jest także znaczący dla ludzi pracujących na etacie, podczas szukania pracodawców, intensyfikowania własnej sytuacji w firmie, albo nawiązywania nowych relacji zawodowych.
Najogromniejsza potęga networkingu tkwi w zróżnicowanej sieci kontaktów. Im bardziej zróżnicowana będzie sieć kontaktów, tym łatwiejsze okaże się realizowanie prywatnych zamierzeń.
Networking na pierwszym miejscu stawia na stosunki, nie zyski. W konstruowaniu sieci kontaktów najważniejsza jest relacja z drugim człowiekiem. Ludzie uwielbiają robić biznes z ludźmi, których znają i lubią. Dlatego opcja zawarcia współpracy powinna być na dalszym planie. W networkingu chodzi o pilnowanie relacji z innymi ludźmi w taki sposób, by można było się do kogokolwiek zwrócić, gdy potrzebujemy informacji i polecenia, oraz komuś pomóc, gdy okaże się mu to przydatne.
W networkingu nie chodzi o rozdawanie jak największej ilości wizytówek, choć jeżeli jest taka potrzeba, warto je mieć w kieszeni.