Wulkanizowanie, okresowa wymiana, składowanie opon. Ważne zagadnienia

  • 14 lutego 2023
  • Bez kategorii
  • 0 Comments
  • admin
Jeżeli jesteś szczęśliwym właścicielem auta i niektóre sprawy z nim powiązane nie są do końca przejrzyste – przychodzimy z pomocą. Teraz na pierwszy plan wysuwa się temat opon. Same terminy opon zimowych i letnich pewnie są wszystkim raczej znane i wnioskowanie z nazwy, kiedy ich używać, również, ale różnica między nimi może nie być już taka logiczna.

ślady opon na śniegu

Autor: mrhayata
Źródło: http://www.flickr.com
W trakcie trwania roku zawsze przychodzą 2 takie momentykiedy opony należy wymienić – krótko mówiąc – przed zimą i po zimie. Opony zimowe i opony letnie mają istotne różnice. Te dotyczące bieżnika rozpoznawalne od razu, inne niezupełnie. Zobacz również: ()

Przede wszystkim opony (opony do suzuki swift) letnie są gładsze – mają inny bieżnik. Opony zimowe muszą charakteryzować się świetną przyczepnością do drogi, więc ich bieżnik jest bardziej „agresywny”, mocniej ponacinany i pokryty lamelkami. Za sprawą tego rowki wypełniają się śniegiem, a to powoduje lepsze trzymanie się śniegu leżącego już na drodze. Opony letnie będą ślizgać się na śniegu, co może powodować wypadki, których przyczyną jest związek z utratą przyczepności. Następna istotna różnica to zachowanie się i elastyczność gumy w zmiennych warunkach pogodowych. Skład mieszanki, z której zrobione są opony na różne sezony, jest inny, a co za tym idzie, opony na lato po prostu będą sztywnieć przy minusowych temperaturach a to będzie miało wpływ na jakość prowadzenia auta. Opony zimowe zapewniają też krótszą drogę hamowania, co jest bardzo ważne na mokrych od wody i rozjeżdżonego lub nie rozjeżdżonego śniegu.

W którym momencie zmieniać i gdzie składować opony, których w danej chwili nie potrzebujemy? Zmiany opon letnich na zimowe należy dokonać kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej 7 stopni, dobrze jest znaleźć moment przed pierwszym większym śniegiem. Najczęściej większość kierowców robi to na początku listopada, jednak nie jest to regułą. Z kolei opon zimowych można się pozbyć gdy temperatura w ciągu dnia wynosi 12 stopni, ale jeśli w nocy nadal często występują przymrozki, odczekajmy jeszcze trochę czasu. Opony można przechowywać na własną rękę i wybrać na przykład garaż, strych lub piwnicę (byle temperatury nie były za niskie, jeśli mówimy o oponach letnich), albo za drobną opłatą trzymać je u wulkanizatora, który wymienia nam opony po sezonie. Autor: