Zwierzęta w domu – o czym trzeba pamiętać zanim nabędzie się czy przygarnie do siebie pupila, by mieć gwarancję, że to dobra decyzja?

  • 5 maja 2023
  • Bez kategorii
  • 0 Comments
  • admin
Dzisiaj sporo osób decyduje się na posiadanie domowego pupila. Zazwyczaj są to psy albo koty, chociaż nie brakuje fanów ptaków, szczurów oraz myszy, a nawet mrówek. Oczywiście, niezależnie od tego, na jakie zwierze się decydujemy, zawsze powinno się mieć świadomość tego, że to wielki obowiązek, wobec tego decyzja musi być rzeczywiście dobrze przemyślana. O czym należy pamiętać zanim się kupi lub przygarnie jakiekolwiek zwierze? Przede wszystkim o tym, czy będzie się miało czas na jego pielęgnowanie. Inne potrzeby ma pies, którego trzeba codziennie wyprowadzać oraz zapewnić mu niezbędną dawkę ruchu, a inne kot, jaki potrafi zająć się sam sobą oraz nie potrzebuje codziennych spacerów. To, ile ma się czasu na opiekowanie się zwierzęciem powinno ostateczne determinować gatunek, jaki się wybierze. Osoby, jakie wiedzą, że nie będą mogły znaleźć chwili na codzienne wyprowadzanie psa, mogą zdecydować się na przykład na papużkę lub chomika.

Na dodatek, dobrze jest pamiętać, że bez względu na to, które zwierze woli się posiadać, bardzo istotne są też koszty jego utrzymania. Przykładowo, produkty dla gołębi (gołębie produkty)oferowane są w różnych wariantach cenowych, ale mimo wszystko, trzeba być przygotowanym na to, że ich zakup będzie niezbędny.

gołębie na chodniku

Autor: oatsy40
Źródło: http://www.flickr.com

Wielkie koszty zazwyczaj generuje choroba zwierzęcia, gdyż w pierwszej kolejności należy się natychmiast udać do weterynarza, a później wykupić lekarstwa dla gołębi. Zasadniczo, im większe jest zwierze, tym wyższe będą koszty jego utrzymania, między innymi gdy chodzi o karmę. Logiczne jest, że duży pies ( zobacz również żywienie psów) zje zdecydowanie więcej karmy niż drobny piesek. Zanim więc ktokolwiek zdecyduje się na pupila, musi przekalkulować czy w ogóle posiada na ten cel pieniądze. Trzeba dokładnie przeliczyć orientacyjny miesięczny koszt utrzymania zwierzęcia oraz wliczyć w to niezbędną opiekę lekarską i lekarstwa – dużo więcej lekarstw dla gołębi.

Nie bez znaczenia są ponadto posiadane warunki mieszkaniowe. Jeśli ma się jakieś wątpliwości, o radę można zapytać kogoś kto już ma określone zwierze i będzie potrafił powiedzieć cokolwiek o kosztach utrzymania takiego pupila oraz jego wymaganiach. W dodatku, przydatnym źródłem informacji będzie oczywiście weterynarz.