Bezpieczna jazda podczas zimy czyli z jakiego powodu zmiana opon na zimówki ma takie duże znaczenie dla kierowców.

  • 20 marca 2023
  • Bez kategorii
  • 0 Comments
  • admin
Nadchodzący koniec roku dla dużej części kierowców oznacza konieczność odwiedzenia warsztatu w celu zmiany opon z letnich na zimowe. W naszym kraju najpopularniejsze jest posiadanie dwóch kompletów opony, czyli zestawu na lato i zimę. Wiąże się to z faktem, że opony na każdą z tych pór roku mają zupełnie odmienne parametry. Zimowe opony przede wszystkim mają znacznie bardziej miękką mieszankę gumy.

opony na zimę

Autor: Powhusku
Źródło: http://www.flickr.com
Przez to zachowuje ona swoje parametry nawet podczas największych mrozów, ale za to nie nadaje się na wysokie temperatury, bo bardzo szybko wówczas się zużywa. Z kolei guma opon na lato jest twarda, dzięki czemu mało ściera się jak jest upalnie. Ale już ujemnych temperaturach staje się tak twarda, że uniemożliwia bezpieczne poruszanie się. Następną różnicą między zimowymi i letnimi oponami jest kształt bieżnika. Opony zimowe mają specjalne nacięcia, zwane też potocznie lamelkami, dzięki którym opona dobrze radzi sobie na śnieżnej nawierzchni. Lamelki w dużym stopniu polepszają właściwości trakcyjne, i opony letnie, które ich nie mają, po prostu dużo gorzej będą sobie radzić na takich nawierzchniach.

Widać więc, że opony (Opony do wózków widłowych) warto wymieniać, nie tylko z powodu bezpieczeństwa, lecz również finansowych. I rzeczywiście świadomość pośród właścicieli samochodów jest coraz większa w tej kwestii, choć

opony

Autor: iStock
Źródło: iStock

niekiedy jeszcze sporo szwankuje organizacja. Wielu z nich wymianę opon pozostawia sobie do ostatniej chwili, i gdy okazuje się, że któregoś dnia spadnie śnieg, to wszyscy jadą do serwisów z oponami. Autor:

Tworzą się wtedy ogromne kolejki, pojawia sporo stresu i nerwów, czy zdąży się z wymianą. A przecież można wcześniej o tym pomyśleć i zmienić opony na zimę wtedy, kiedy robi się już odpowiednio chłodno. Dobrym pomysłem jest również kupienie drugiego kompletu kół. Zmiana opon dwa razy w roku to wydatek czasami nawet ponad stu złotych, i w sumie w wielu przypadkach po kilku latach bez problemów można znaleźć za te pieniądze drugi komplet felg. A koła w całości większość właścicieli aut bez problemow będzie w stanie wymienić samodzielnie.