Jak najbardziej korzystnie odzyskiwać swoje pieniądze? Jakie są na to metody? O czym najlepiej wiedzieć?

  • 20 marca 2023
  • Bez kategorii
  • 0 Comments
  • admin
Kiedy dług nie jest uregulowany w terminie, a poza tym, nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić, to znak, iż powinniśmy wybrać odpowiedni sposób, żeby poradzić sobie z taką trudnością. Najłatwiejszym i najszybszym rozwiązaniem będzie sprzedaż długu, nie jest to jednakże najlepsze wyjście, gdyż w ten sposób odzyskamy jedynie małą część należności. Dodatkowo, firmy skupujące długi zakupią je dopiero wtedy, jak same stwierdzą, że jest szansa je odzyskać. Co więc możemy zrobić?

windykacja - odzyskiwanie pieniędzy

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Najgorsza jest z pewnością bierność. Jak płatność nie spłynie w terminie, nie powinniśmy załamywać rąk, oczekując na to, iż dłużnik za chwilę się opamięta. Najkorzystniej już od samego początku zadziałać, ponieważ odzyskiwanie długów to proces długotrwały (innowacyjne metody odzyskiwania długów). Warto działać chociażby dlatego, że jesteśmy w stanie zatroszczyć się o własny interes. Z tego więc powodu kontakt z dłużnikiem musi być pierwszym krokiem, które podejmuje wierzyciel. Tego rodzaju osobisty monitoring spływu należności to najkorzystniejsze rozwiązanie, kiedy niezapłacone należności są niewielkie, a dłużnicy to firmy, z jakimi współpracujemy od dawna i udało nam się stworzyć dobre relacje.

Najbardziej dobrym sygnałem dla wierzyciela jest sytuacja, kiedy dłużnik sam informuje o tym, że może pojawić się kłopot z terminową płatnością, gorzej jednakowoż jak unika kontaktu lub prawo it przekazuje niejasne informacje. W innych sytuacjach oczywistym rozwiązaniem jest windykacja (znacznie więcej znajdziesz tutaj). Takie firmy, które zajmują się profesjonalnym odzyskiwaniem należności, mają już wypracowane właściwe procedury działania, jakie realizują zgodnie z zasadami etycznymi, nie naruszają jednocześnie dobrego imienia dłużnika. Dysponują jednocześnie wyspecjalizowaną kadrą, która jest skuteczna oraz profesjonalna. Windykacja na zlecenie to usługa, która obejmuje szereg działań podejmowanych przez zewnętrzną firmę w imieniu klienta. Jej głównym celem jest najbardziej szybkie i jak najbardziej pełne odzyskanie należności.

Firmy windykacyjne działające na zlecenie zarabiają wyłącznie wtedy, jak są w stanie odzyskać pieniądze przekazującemu zlecenie wierzycielowi. Stąd więc tak istotne jest dla nich dokładne sprawdzenie dłużnika, co oznacza weryfikację miejsca zamieszkania, zameldowania oraz ocena możliwości jego odzyskania należności. Bardzo ważny jest także czas działań, wiadomym jest bowiem, że im bardziej szybko podejmiemy jakąś akcję, tym większa będzie szansa na odzyskanie długu.