Rachunek za gaz ziemny – za co tak istotnie płacimy?

  • 20 marca 2023
  • Bez kategorii
  • 0 Comments
  • admin
Największym dostawcą gazu ziemnego w Polsce jest PGNiG, inaczej Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Z gazu ziemnego korzysta teraz kilkanaście milionów osób na terenie Polski. Gazu używamy do gotowania, podgrzewania wody, niektórzy mają też ogrzewanie na gaz, skrótowo mówiąc, gaz jest nam niezbędny do życia i w naszych domach korzystamy z niego wszelkiego dnia. Gaz ziemny jest wyceniany za metr sześcienny, jednakże ceny gazu mogą się różnić w zależności od rejonu czy też grupy taryfowej.

palnik gazowy

Źródło: http://www.sxc.hu
Średnia stawka za gaz ziemny na terenie Polski to blisko 1,30 a 1,30 złoty, nie jest więc to relatywnie wielki nakład pieniężny – więcej o gazie ziemnym. Aczkolwiek nie wszyscy płacą nieduże rachunki za gaz. Jeżeli w naszym domu na gaz mamy tylko kuchenkę, to koszta mogą być istotnie nieduże. W 50metrowym mieszkaniu przy czteroosobowej rodzinie rachunki za gaz mogą dać w wyniku nawet do 10-15 złotych miesięcznie. Na pewno koszta te nie są znaczne. Aczkolwiek jeśli w naszym domu mamy nie tylko kuchenkę gazową, ale także gazowe ogrzewanie (odwierty pod pompy ciepła wrocław) lub wodę podgrzewaną na gaz – wówczas musimy liczyć się ze sporo wyższymi rachunkami nawet do kilkuset złotych co miesiąc.

Jak już wspomnieliśmy na ceny gazu mają wpływ również grupy taryfowe. W dzisiejszych czasach możemy wyróżnić trzy taryfy – W1, W2 oraz taryfę W3. Im niższą taryfę mamy, tym mniejszy rachunek za gaz uiścimy. Jeżeli zużywamy sporą ilość gazu, wówczas obowiązują nas opłaty z wyższej taryfy, jeżeli używamy niewiele gazu – wówczas płacimy za gaz z taryfy najniższej, inaczej W1.

Należałoby zorientować się którą taryfę mamy. Jeżeli za gaz płacimy wiele, zdołamy pomyśleć nad jego oszczędzaniem. Krótsze kąpiele, mniej gotowania na kuchence gazowej czy mniejsze ogrzewanie zdoła sprawić, iż uda nam się przejść do niższej, tańszej taryfy, co wartościowo wpłynie na nasz rachunek za gaz. Prócz zużycia i opłaty taryfowej płacimy również abonament za gaz. Jest to cena, którą ponosi każdy z nas, z racji tego, że gazownia standardowo dostarcza nam gaz. Ponadto nasz rachunek za gaz obejmuje także opłatę sieciową stałą i zmienną. Zapłata sieciowa stała to opłata za utrzymanie sieci, a zmienna – za dawanie gazu, który ma wskazane właściwości i parametry.