Jakie znaczenie ma stan ogumienia na bezpieczeństwo w czasie jazdy, dlaczego należy wymieniać opony na zimę.

  • 15 lutego 2023
  • Bez kategorii
  • 0 Comments
  • admin
Bezpieczeństwo samochodu jest uzależnione od bardzo wielu czynników. Bezwzględnie powinien on mieć sprawne hamulce, komplet świateł i dobrej jakości opony. Przy oponach najważniejsze będą dwie rzeczy, to znaczy kontrolowanie odpowiedniej wysokości bieżnika a także montaż opon sezonowych na lato i zimę. Jeśli chodzi o bieżnik przepisy dokładnie precyzują, jaka ma być jego minimalna wysokość.

Opony

Autor: Automobile Italia
Źródło: http://www.flickr.com
Zresztą na oponach występują specjalne oznaczenia które informują, jeśli bieżnik osiągnął już stan krytyczny. Spora ilość kierowców trochę sobie lekceważy wymianę opon z tego powodu, a tymczasem będzie to miało bardzo duże znaczenie jeśli chodzi o bezpieczeństwo jazdy.

O ile na suchej nawierzchni może to nie będzie miało znaczenia, to w sytuacji, kiedy będą opady pojazd łatwiej może zacząć się ślizgać. () I w najlepszym przypadku zakończy się to odrobiną strachu albo niedużą stłuczką, lecz niekiedy poważniejszym wypadkiem. Poza tym za jazdę ze zbyt małym bieżnikiem grozi mandat, więc raczej chyba lepiej będzie unikać takich sytuacji.

Bardzo ważne dla bezpieczeństwa jazdy jest także zakładanie opon odpowiednich do pory roku. O ile jazda latem na oponach zimowych może się skończyć co najwyżej ich szybkim zniszczeniem i kupnem nowych, to już przeciwnie robić się nie powinno. Opony letnie wykonane są z twardej gumy, jaka doskonale sobie radzi w wyższych temperaturach. Lecz jej wadą jest to, że gdy jest zimno ( klimatyzator multi split aleklima ) zaczyna twardnieć, tracąc zupełnie swoje właściwości.

Wydłużeniu ulega droga hamowania, co jest bardzo groźne szczególnie w zimowych warunkach, kiedy na ulicach jest ślisko i mokro. Zimówki posiadają całkowicie odmienną mieszankę, poza gumą są też w nich dodatki, dzięki jakim nawet na dużych mrozach opona nie sztywnieje.

Zupełnie inny jest również bieżnik, opony zimowe posiadają odpowiednie nacięcia nazywane też lamelkami, za pomocą których pojazd będzie sobie znacznie lepiej radził na śniegu. Warto pamiętać o regularnej wymianie opon, bo od tego może zależeć nasze bezpieczeństwo na ulicach.