Czy ma sens długoterminowy wynajem auta? Czy może dobrze jest skorzystać z leasingu? Sprawdź korzyści i wady obu opcji

  • 15 lutego 2023
  • Bez kategorii
  • 0 Comments
  • admin
Wynajem długoterminowy aut jest całkiem popularny w krajach zachodnich, natomiast Polsce też coraz częściej słyszy się o leasingu auta. Jednakże czy takie dwa pojęcia to jest to samo? Czym się różni leasing od takiego wynajmu oraz co jest lepsze?

Wynajem długoterminowy samochodów to płatne korzystanie z auta w dłuższym okresie czasu. Najemca w związku z tym zobowiązuje się płacić co miesiąc określoną kwotę za możliwość użytkowania samochodu. Cały zakres czasowy oraz inne niezbędne informacje są regulowane przez umowę, jaka zawarta jest pomiędzy klientem a firmą, która udostępnia auto. Najczęściej w momencie zawierania tego typu umowy, stawki są lepsze dla klienta, jaki decyduje się na używanie auta w dłuższej perspektywie.

auto

Autor: GPS 56
Źródło: http://www.flickr.com

Na pewno okażą się korzystniejsze aniżeli dla klienta, który wynajmuje auto na kilka dni. Podczas korzystania z samochodu, w czasie trwania tego typu umowy, najczęściej wypożyczalnia musi się zobowiązać do przestrzegania kilku kwestii. Pierwsza z nich to regularna opieka nad pojazdem. Znaczy to, iż dla przykładu wymiana ogumienia na zimowe, konieczny przegląd i serwis samochodu znajduje się po stronie firmy, która udostępnia auto. Jakaś awaria i mająca z nią związek naprawa, również jest po stronie, jaka udostępnia pojazd. Można wymienić również kolejne kwestie, jak ubezpieczenie auta albo załatwienie samochodu zastępczego w razie wypadku. We wszystkich tych kwestiach firma, która świadczy wynajem długoterminowy samochodów jest zobowiązana do tego typu usługi – sprawdź tę firmę. Wynajem długoterminowy jest mniej kosztowną alternatywą wobec leasingu. Przez to ma coraz większe grono zwolenników w naszym kraju. Z pewnością jest to coraz popularniejsza forma użytkowania samochodu w firmach, w jakich auto jest narzędziem pracy.

Oczywiście, że jak auto jest intensywnie eksploatowane, to potrzebuje okresowej wymiany. Dlatego też, tańszy niż leasing wynajem na długi termin, świetnie się sprawdza w takich firmach, w jakich auto (Winiety na autostrady) stale powinno być sprawne. Koszty tego typu wynajmu zależą od kilku rzeczy. Przede wszystkim, od tego o czym była mowa wcześniej, czyli im dłuższy okres wynajmu, tym jest to bardziej korzystne. Kolejnym czynnikiem będzie tu klasa auta, to znaczy im lepsza, tym większą ilość gotówki zapłacimy. Ważna jest również tak zwana kilometrówka, to znaczy im niższy limit będzie ustalony, tym cena okaże się lepsza.