Kontrola zagęszczenia gruntu – poznaj najistotniejsze informacje

Czym jest badanie zagęszczenia gruntu? Jest to nadzór mający na celu zweryfikowanie stosowności wbudowania gruntu. Musi być to przeprowadzone według ustalonych na początku wytycznych projektowych.

ziemia

Autor: Tomasz Lewicki
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki kontroli można w razie potrzeby dostabilizować grunt, używając do tego właściwych rozwiązań. Co trzeba wiedzieć na temat badania zagęszczania gruntu?Przede wszystkim do kontroli zagęszczenia może dojść przeróżnymi sposobami. Pierwszym z nich jest lekka płyta dynamiczna, która może być stosowana przy gruncie o maksymalnej grubości pół metra. W innym razie trzeba przeprowadzić specjalne przygotowania przed jej umieszczeniem, czyli ulokować ją w szurfach badawczych, a ściślej mówiąc – małych wykopach, pozwalających zaopiniować stan gruntu wyznaczonego pod posadzki lub fundamenty.

Drugim sposobem na wykonanie kontroli jest sonda DPL, niezrównanie powszechnie używana przez firmy realizujące tego typu usługi. Można ją wykorzystać na głębokość nawet dziesięciu m, toteż jest szczególnie funkcjonalnym urządzeniem. Wykorzystuje się ją najczęściej podczas prowadzenia robót ziemnych, kiedy najbardziej doceniana jest jej rola – dodatkowe informacje badanie gruntu. Innym typem sondy jest sonda DPSH, wykorzystywana w odniesieniu do gruntów niespoistych. Może osiągać jeszcze większą głębokość, do dwudziestu metrów, a wszystko dzięki dużej masie młota. Z jakich racji dobrze jest zdecydować się na wykonanie opisanego badania? Dzięki zrobieniu takich kroków nie będziesz musiał się obawiać, że grunt (zagęszczanie gruntów) zacznie osiadać, ty z kolei będziesz musiał wydać kolejne pieniądze na rozwiązywanie powstałych kłopotów, które pochłaniają znacznie większe kwoty niż samo badanie.

Aby badanie zagęszczania gruntu było przeprowadzone profesjonalnie, trzeba do tego zaangażować doświadczoną firmę i nie zapominać o nie niszczeniu środowiska (pełne informacje. Tylko w takim przypadku będziesz mieć pewność, iż wszystko będzie robione jak trzeba i w późniejszym czasie nie okaże się, że należało dostabilizować grunt, ale nikt tego nie uczynił. Pewne firmy mają zgrane zespoły fachowców, którzy wiedzą, jak podejść do zagadnienia. Możesz skontaktować się z jedną z niniejszych firm, aby omówić szczegóły zlecenia i sprawdzić dokładny cennik proponowanych działań. Większość firm preferuje kontakt telefoniczny, jednakże można także załatwić formalności przez Internet.