Niezbędne badania gruntu, które musimy wykonać przez rozpoczęciem inwestycji na danym terenie

Zanim rozpoczniemy budowę domu bądź innego budynku na działce trzeba wykonać odpowiednie badania gruntu. Jest to bardzo istotny krok, ponieważ to właśnie grunt będzie utrzymywał całkowity ciężar budowli. Istotne jest więc, aby posiadał on korzystne parametry, które nie wpłyną w negatywny sposób na budowany obiekt.

Działka budowlana

Autor: Lee Coursey
Źródło: http://www.flickr.com/photos/leeco/213416594/
Badania geotechniczne są nieodłącznym elementem każdej budowy. Zanim będą rozpoczęte prace należy sprawdzić na przykład czy grunt nadaje się do tego, by wybudować na nim budynek. Tereny podmokłe czy też zasypane stare oczka wodne po wcześniejszych właścicielach mogą stanowić przyczynę późniejszego pękania elewacji. Gdy nasz budynek umieszczony jest na terenie podmokłym, fundament zacznie się po jakimś czasie zapadać. Dlatego właśnie niezwykle istotne jest wykonywanie tego rodzaju badań. Istnieje wiele firm, które mają w ofercie takie usługi, istotne jest, by wybierać firmy posiadające doświadczenie tudzież stosowne pozwolenia. Zależy nam bowiem na tym, żeby dokładnie sprawdzili wzmacnianie gruntów na działce pod budowę. W zależności od rodzaju usług ceny mogą być różne, na tego rodzaju badaniach nie powinniśmy jednak oszczędzać.

W zależności od tego co mamy zamiar budować takie badania geotechniczne powinniśmy wykonać. W ofertach mamy wiercenia o różnych głębokościach a także z wykorzystaniem różnego sprzętu. Może być to zarówno sprzęt lekki jak i maszyny, które należy przewieźć samochodem ciężarowym na teren badań. Jednymi z przeprowadzanych badań są badania dylatometrem, sprawdź . W celu wykonania badania wykorzystywany jest dylatometr Marchettiego, dzięki któremu możemy określić profil podłoża tudzież historię jego naprężeń. Jest to jedno z najczęściej stosowanych badań takie, szczególnie gdy chodzi o tereny przeznaczone pod budowę mostów czy też bardzo głębokich fundamentów pod różnego rodzaju budynki mieszkalne lub użytkowe. Wiele firm w ramach oferowanych usług geotechynicznych wykonuje tego rodzaju badania na terenach budowy.

Odpowiedni grunt to gwarancja solidnego budynku. Jest to niezwykle ważne też przy budowie mostów czy też większych budynków użytkowych. Także budując coś na swojej działce, nie powinniśmy bagatelizować tego rodzaju badań, ponieważ wytrzymałość gruntu ma bardzo istotny wpływ na to, czy nasz budynek będzie mógł być eksploatowany przez wiele lat.

Źródło: