Stal trudnościeralna – charakterystyka oraz jak prawidłowo ją ciąć

Stal trudnościeralna, jak nazwa wskazuje, jest odporna na ścieranie. Jeżeli jesteśmy przedsiębiorcą, dla którego maszyny o doskonałej jakości są najważniejsze, należy mieć świadomość, że muszą być wykonane z najtrwalszych materiałów. Zastosowanie tego rodzaju blach jest bardzo szerokie. Stal trudnościeralna jest najlepsza do tworzenia sprzętów rolniczych, części do samochodów lub do rur przemysłowych.

Blachy są stosowane w takich gałęziach przemysłu jak przykładowo: rolnictwo, górnictwo lub budowanie dróg. Jest to bardzo istotny materiał. Aby jednak skorzystać z niego jak najlepiej, należy poddać go obrobieniu. Dlatego też warto mieć świadomość jakimi metodami prawidłowo jest je ciąć.

stalowe kolanko rury

Autor: Phil Gradwell
Źródło: http://www.flickr.com

Najpopularniejszymi metodami jest cięcie strumieniem wody, które jest najlepsze dla stali, oprócz tego stosowane jest cięcie plazmą, tlenem i cięcie laserowe. Pierwsza z powyższych metod polega na cięciu blachy strumieniem wody pod ciśnieniem. Za jej pomocą można uzyskać dowolny kształt, co nie jest osiągalne przy stosowaniu innych metod. W dodatku woda nie ogrzewa blach, w związku z czym nie powstają żadnego odkształcenia. Brzegi blach są zazwyczaj nienaruszone. Natomiast metoda plazmowa – w porównaniu z innymi – jest dość tania, a oprócz tego naprawdę szybka. Można także przecinać kilka blach w tym samym czasie.

Należy wspomnieć, że jest to sposób naprawdę szybki. Przy zastosowaniu ten metody nie trzeba ogrzewać materiałów przed cięciem. Stal dennice stalowe jest stapiana i wyrzucana ze szczeliny, które powstała. Metoda tlenowa jest używana już od bardzo dawna. Przecinanie jest relatywnie tanie. Tym sposobem można przekształcać bardzo grube blachy. Jeżeli palnik będzie prawidłowo ustawiony, krawędzie pozostaną nienaruszone. Warto jednak mieć na uwadze, że proces jest wolny. Cięcie laserowe odbywa się oczywiście przy pomocy lasera. Najkorzystniej sprawdza się przy przecinaniu blachy o grubości do 30 milimetrów. Proces jest dosyć powolny, jednak krawędzie zostają w naprawdę dobrym stanie – hardox.

Obecnie niemalże wszystkie produkty odnajdziemy online, tak samo jest również z blachami trudnościeralnymi. Swoje strony mają tak znani producenci, jak na przykład Hardox. Dzięki temu możemy zapoznać się z całą ofertą, a nasza firma zyska blachy najlepszej jakości, przez co z decydowanie zwiększy się także jakość oferowanych prac. Na rynku otrzymamy mnóstwo dobrej jakości blach. Każdy przedsiębiorca na pewno odnajdzie coś najlepszego dla swojej działalności.