W jaki sposób powinniśmy zadbać o higienę jamy ustnej? Co pełni tu kluczową rolę?

Wizyty u dentysty to dla większości osób przykra konieczność. Najczęściej jest to związane ze sporym stresem. Trzeba jednak wiedzieć, że można tych nieprzyjemności uniknąć. Należy jedynie właściwie oraz systematycznie dbać o higienę jamy ustnej, a wtedy oprócz ładnego uśmiechu i świeżego oddechy będziemy też mogli pożegnać się ze stresującymi zabiegami u stomatologa. Jak zatem powinna wyglądać higiena jamy ustnej?

dentysta

Autor: ND Strupler
Źródło: http://www.flickr.com
Odpowiednia higiena jamy ustnej zaczyna się w naszym domu. Sporo jest zależne od tego jak często i z jaką starannością czyścimy zęby. To może wydawać się mało znaczące, jednak musimy dbać o dokładne szczotkowanie zębów. Minimum dwa razy dziennie przez trzy minuty, chociaż przydałoby się po każdym posiłku. Do tego używajmy nici, która jest konieczna, gdy chcemy mieć zdrowe przestrzenie między zębowe. To właśnie w tych miejscach często psują się zęby – więcej pomocnych wskazówek. Pozostałości jedzenia znajdujące się w tych miejscach są bardzo ciężkie do usunięcia bez użycia nici. Co gorsza stykające się ze sobą zęby zarażają się wzajemnie i w taki sposób psuje się nie jeden, ale dwa zęby od razu. () Oprócz tego środek do płukania jamy ustnej pozwoli nam pozbyć się bakterii, jakie mogą powodować próchnicę, choroby dziąseł albo nieświeży oddech. Duże znaczenie ma też podjadanie pomiędzy posiłkami, jeżeli będziemy czyścić zęby po każdym posiłku to jedząc w między czasie będą one dłuższy czas narażone na złe działanie resztek jedzenia zalegających między zębami.

uśmiech

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Duże znaczenie ma tutaj stomatologia (czytaj więcej Stomatologia mikroskopowa) zachowawcza, jaką niektórzy z reguły bagatelizują. Musimy przynajmniej co pół roku wybrać się do dentysty oraz sprawdzać stan naszej jamy ustnej. Tego typu wizyty nie powinny być stresujące, ponieważ w tym krótkim czasie pomiędzy kontrolami, przy dobrym dbaniu o higienę jamy ustnej nie powinniśmy mieć nowych ubytków. Nawet jeżeli czasami opuszczaliśmy się i troszkę zaniedbywaliśmy te zabiegi, to najwyżej zrobi nam się mały ubytek, który spokojnie stomatolog zaleczy przy okazji takiej kontrolnej wizyty. Nie powinno się to wiązać z długim i bolesnym leczeniem. Istotne jest też przynajmniej raz na rok pozbycie się kamienia nazębnego. Prócz tego, iż kiepsko się prezentuje, może również powodować choroby dziąseł doprowadzające w konsekwencji do poważnych problemów ze zdrowiem, przykładowo paradontozy.